نیروهای ناتو در افغانستان می‌مانند و در عراق تقویت می‌شوند | جهان | DW


نیروهای ناتو در عراق از ۵۰۰ نفر به ۴۰۰۰ نفر می‌رسد تا از بازگشت شبه‌نظامیان داعش جلوگیری شود.  این تصمیمی است که وزیران دفاع پیمان آتلانتیک شمالی در اولین اجلاس خود بعد از روی کار آمدن بایدن اتخاذ کردند. در مورد افغانستان، نگاه‌ها متوجه واشنگتن و استراتژی جو بایدن است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به طالبان وعده داده بود که سربازان خارجی تا ۳۰ آوریل از افغانستان خارج شوند. بایدن اما گفته که این توافق را دوباره بررسی می‌کند و تصمیم نهایی را هنوز اعلام نکرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با اشاره به استمرار خشونت‌های مرگبار، تاکید کرده که هنوز شرایط برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان فراهم نیست. او از طالبان خواسته که دست از تهاجم بردارند، ارتباط با گروه تروریستی القاعده را قطع کنند و با دولت مرکزی کابل برای پیشبرد صلح همکاری و گفت‌وگو داشته باشند.

استولتنبرگ در کنفرانس ویدئویی اعضای ناتو گفت: «ما با معضلات زیادی روبرو هستیم که راه‌حل‌های ساده‌ای ندارند.» او تاکید کرد که افغانستان نباید بار دیگر به “پناهگاه امن” تروریست‌ها مبدل شود و ناتو از هیچ تلاش یا فشاری برای به نتیجه رسیدن روند صلح فروگذار نمی‌کند.

قرار است وزیران دفاع ناتو بار دیگر در ۲۳ و ۲۴ مارس برای تصمیم‌گیری پیرامون آینده ماموریت در افغانستان، تشکیل جلسه دهند و بسیار بعید است که وعده ترامپ حتی در صورت تایید بایدن، در ماه آوریل عملی شود.

در مورد عراق اما ناتو تصمیم قطعی گرفت که تعداد مستشاران خود در این کشور را افزایش دهد. داعش در سال ۲۰۱۴ حدود یک سوم عراق را تصرف کرده بود اما بغداد با کمک ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا، دولت اسلامی را از خاک این کشور راند.

عراق در سال ۲۰۱۷ پیروزی قطعی بر داعش را اعلام کرد و پس از آن، حضور نیروهای ائتلاف در این کشور به نحو محسوسی تقلیل یافت. با این همه، داعش هنوز در عراق فعالیت زیرزمینی و هسته‌ای دارد و حملات پراکنده‌ و مرگباری انجام می‌دهد.

ناتو از سال ۲۰۱۷ به وزارت دفاع عراق کمک‌های مستشاری ارائه می‌کند و به نیروهای امنیتی این کشور نیز آموزش می‌دهد. تعداد نیروها که قرار بود ۵۰۰ نفر باشد هم اینک به دلیل پاندمی کرونا به ۳۰۰ نفر رسیده است.

استولتنبرگ در توضیح افزایش نیروها گفت: «پیشگیری بر دخالت تقدم دارد.» او افزود که تقویت نیروها به تدریج و طبق مشورت با دولت عراق صورت خواهد گرفت و محدوده خارج از بغداد را نیز در بر می‌گیرد.

ناتو هم اینک به اصرار آمریکا،  بخشی از وظایف ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را بر عهده گرفته است. این وظایف از جمله شامل مستشار نظامی، پرسنل امنیتی و تدارک هواپیما می‌شود. محافل داخلی ناتو گفته‌اند که آلمان نیز باید با ۱۵۰ سرباز، سهمی در این وظایف ادا کند. این خبر اما از سوی مقامات برلین تایید نشده است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی