کنفرانس مونیخ؛ اعلام آمادگی بایدن برای مذاکره و مهار جاه‌طلبی‌ هسته‌ای ایران | ایران | DW


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست گروه هفت، در روز جمعه اول اسفند (۱۹ فوریه) تلاش کرد به جهانیان چهره متفاوتی از آمریکا و سیاست‌های آن را نشان دهد.

او پیرامون بسیاری مسائل، از جمله مقابله با ویروس کرونا، تغییرات اقلیمی، چالش‌های امنیتی و دو دهه جنگ در افغانستان سخن گفت. بایدن سیاست اقتصادی و تجاری چین را «ناعادلانه» و سیاست‌های روسیه را “بدخواهانه” خواند و گفت که از نظر او، این سیاست‌ها هدف تضعیف دموکراسی و بر هم زدن امنیت آمریکا و اروپا را دنبال می‌کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ایران از محورهای سخنرانی بایدن

یکی از محورهای مهم سخنرانی بایدن سیاست‌ دولت جدید آمریکا در قبال ایران بود. او در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که دولتش آماده است تا دوباره در مذاکرات با شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون برنامه هسته‌ای ایران (برجام) شرکت کند.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال از سیاست‌های منطقه‌ای ایران انتقاد کرد و گفت که آمریکا می‌خواهد همراه با متحدین اروپایی خود و دیگر قدرت‌های مهم جهان “فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در سراسر خاورمیانه” را مهار کند و به آنها پایان دهد.

حضور مجازی مرکل در کنفرانس امنیتی مونیخ

حضور مجازی مرکل در کنفرانس امنیتی مونیخ

بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست گروه هفت تاکید کرد که دولتش مایل به استفاده از اهرم دیپلماسی در قبال ایران است، آن را مسیر درست حرکت می‌داند و آماده است به سخنان مقام‌های ایران گوش دهد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سخنان مرکل در رابطه با سیاست آمریکا در قبال ایران

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز با حضور مجازی در کنفرانس امنیتی مونیخ از بازگشت آمریکا به توافق اقلیمی پاریس و سیاست همکاری جهانی استقبال کرد و گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا در مسیر خوبی حرکت می‌کند.

او با اشاره به گام‌های آمریکا در قبال ایران گفت که این اقدامات نشان می‌دهد آمریکا قصد دارد عمل کند و تنها به حرف زدن اکتفا نخواهد کرد.

اشاره مرکل به اقداماتی است که دولت بایدن ظرف چند روز اخیر در رابطه با ایران انجام داده است. دولت بایدن به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داده که تلاش برای فعال شدن مکانیسم ماشه را لغو می‌کند و حاضر است در کنار قدرت‌های بزرگ دنیا  برای بازگشت به برجام با ایران مذاکره کند.

روز گذشته (پنجشنبه ۳۰ بهمن) وزارت خارجه آمریکا در نشستی مجازی با وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا، از تصمیم خود برای مذاکره با ایران جهت بازگشت به توافق هسته‌ای خبر داد.

مرکل پس از سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ و گروه هفت در یک نشست خبری در برلین به خبرنگاران گفت، توصیه او این است که ایران و آمریکا از جدل بر سر این که کدام کشور باید اول به تعهدات هسته‌ای باز گردد، پرهیز کنند.

او اضافه کرد: «اگر همه ما باور داریم که باید به این توافق فرصتی داده شود، باید به دنبال راه‌هایی برای به حرکت درآوردن دوباره آن باشیم». 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی