سالگرد ترور در هاناو آلمان؛ گرامیداشت یاد ۹ آلمانی مهاجرتبار | آلمان | DW


جمعه شب ۱۹ فوریه اولین سالگرد حمله نژادپرستانه در شهر هاناو در آلمان که منجر به کشته شدن ۹ نفر شد برگزار می‌شود. در این مراسم نماینده خانواده قربانیان و نیز اشتاین مایر رییس جمهوری آلمان سخنرانی خواهند کرد.

به دلیل محدودیت‌‌های کرونایی تنها ۵۰ میهمان برای این مراسم دعوت شده‌اند. در شهر هاناو واقع در ایالت هسن در مرکز آلمان روز جمعه مراسم گوناگونی علیه نژادپرستی به همین مناسبت در مدارس و انجمن‌ها برگزار می‌شود.

پنج شنبه شب نیز هزاران نفر با انجام یک مارش خیابانی در فرانکفورت (شهر بزرگ نزدیک به هاناو) یاد قربانیان حمله سال پیش را گرامی داشتند. خبرنگاران از حضور دو هزار تا ۲۵۰۰ نفر در این راهپیمایی خیابانی و مقابله شدید با نژادپرستی و راست گرایی افراطی در آلمان خبر داده‌اند.

۱۹ فوریه سال ۲۰۲۰ یک راست‌گرای افراطی ۴۳ ساله  به نام توبیاس ر. با انگیزه‌های نژادپرستانه ۹ نفر آلمانی مهاجرتبار را در هاناو به گلوله بست. او سپس مادرش و بعد خودش را نیز کشت.

مسلمانان آلمان: قربانیان آلمانی بودند

انجمن‌های مسلمانان در آلمان با یادآوری سالگرد این حمله مرگ‌بار نسبت به نژادپرستی و دوپارگی جامعه هشدار دادند.

شورای هماهنگی مسلمانان آلمان روز جمعه ۱۹ فوریه در بیانیه‌ای حمله هاناو را نه تنها علیه مهاجران و اقلیت‌ها بلکه حمله به نظم اجتماعی و سیاسی آلمان دانست.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در این بیانیه تاکید شده که این گونه حملات در فضای خالی روی نمی‌دهند بلکه ٬٬نتایج یک سلسله بحث‌های فراوان و اختلاف افکنی‌های هدفمند هستند که با آنها نه تنها عاملان این حملات از طریق خشمشان و تمایلشان به خشونت، اعمال خود را توجیه می‌کنند بلکه حتی خواهان تفاهم داشتن بقیه با خود نیز می‌شوند٬٬.

شورای هماهنگی مسلمانان آلمان ابراز امیدواری کرده که ٬٬حساسیت تصمیم‌گیران سیاسی نسبت به خارجی ستیزی فزاینده و دشمنی با اسلام در کشور ما٬٬ افزایش یابد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شورای مرکزی مسلمانان در آلمان از یک زاویه دیگر به حمله هاناو نگاه کرده است. آیمان ماتس‌یک، رییس این شورا در یک مصاحبه با روزنامه ٬٬نویه اوزنابروک٬٬ گفته است: «من آرزو می‌کنم در بحث‌های عمومی و در گزارش‌های رسانه‌ها بر این نکته تاکید شوند که آنها (قربانیان) آلمانی بودند، آنها هم وطنان ما بودند که مورد حمله قرار گرفتند.»

او تاکید کرده که تروریست‌ها می‌خواهند در جامعه تفرقه افکنی کرده و مردم را به درجه یک و دو تقسیم کنند ٬٬بنابراین ما باید با زبانی صریح بگوییم که اجازه نمی‌دهیم دوپاره شویم٬٬.

ماتس‌یک همچنین بر ضرورت حفظ و حراست از چندرنگی و چندلایگی جامعه آلمان تاکید کرد.

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی