اسرائيل: مصونیت‌دهی‌ فوق‌العاده فایزر بعد از دوز اول | دانش و محیط زیست | DW


یک بررسی مطالعاتی جدید در ارتباط با واکسیناسیون با واکسن مشترک دو شرکت آمریکایی و آلمانی فایزر ـ بایون‌تک در اسرائيل نشان می‌دهد که این واکسن حتی پس از تزریق اولین دوز نیز مصونیت بسیار بالایی علیه ویروس کرونا ایجاد کرده است. 

به گفته مرکز درمانی “شیبا” در نزدیکی تل‌آویو، ۱۵ تا ۲۸ روز بعد از تزریق دوز اول این واکسن میان هفت هزار و ۲۱۴ تن از کارکنان این بیمارستان کاهش ۸۵درصدی ابتلای علامت‌دار به ویروس کرونا مشاهده شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

همچنین طبق نتایج این بررسی مطالعاتی که روز جمعه ۱۹ فوریه در مجله پزشکی لانست یا “The Lancet” منتشر شده، در همین مدت از ابتلای بدون علامت نیز در میان افراد تحت بررسی، ۷۵ درصد کاسته شده است.

آرنون آفک، مدیرکل مرکز درمانی شیبا می‌گوید، این نتیجه می‌تواند تکیه‌گاهی برای دولت بریتانیا باشد تا تصمیم خود برای واکسیناسیون شهروندانش با یک دوز را عملی کند. دولت بریتانیا تصمیم گرفته که فاصله زمانی میان تزریق اولین و دومین دوز واکسن فایزرـ بایونتک را به ۱۲ هفته افزایش دهد تا بتواند شهروندان بیشتری را هرچه سریع‌تر واکسینه کند.

شرکت داروسازی فایزر توصیه کرده بود که فاصله زمانی تزریق این دو دوز سه تا چهار هفته باشد.

یافته‌های قبلی حاکی از آن بودند که یک هفته پس از تزریق دوز دوم ابتلای علامت‌دار به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

بر اساس داده‌های اولیه شرکت بیمه درمانی کلالیت، میزان مصونیت‌دهی واکسن فایزر ۹۴ درصد اعلام شده بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تزریق واکسن فایزر در اسرائیل ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰ در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی آغاز شد. واکسیناسیون عمومی در اسرائیل در مقایسه با سایر کشورها بسیار سریع پیش رفت. این کشور با ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت خود در واکسینه کردن شهروندانش در سطح جهان پیشگام محسوب می‌شود.

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی