نیپا؛ ویروسی که دانشمندان می‌خواهند مطمئن باشند کرونای بعدی نیست


  • هریت کانستَبِل
  • بی‌بی‌سی

A fruit bat being held by its wings

توضیح تصویر،

ویروس‌های کرونای مختلفی در خفاش‌ها شایعند

سوم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی ۱۳۹۸) سوپاپورن واچاراپلوسادی منتظر رسیدن بسته‌ای بود. آن روزها شایعه‌هایی درباره شیوع یک بیماری تنفسی به گوش می‌رسید. گردشگران چینی زیادی برای جشن سال نوی چینی به کشور همسایه، تایلند می‌رفتند. دولت تایلند محتاطانه شروع به غربالگری مسافرانی کرده بود که از ووهان وارد فرودگاه می‌شدند و بعضی آزمایشگاه‌ها، از جمله آزمایشگاه واچارا، انتخاب شده بودند تا نمونه‌ها را آزمایش کنند.

سوپاپورن متخصص شکار ویروس است. او مدیریت مرکز علوم بهداشتی و بیماری‌های عفونی صلیب سرخ تایلند را به عهده دارد و از ده سال پیش یکی از اعضای “پردیکت” بوده است. پردیکت تلاشی جهانی برای شناسایی و جلوگیری از بیماری‌هایی منتقله از حیوان به انسان است. سوپاپورن و همکارانش، از بسیاری از گونه‌های ویروس کرونا نمونه‌برداری کرده بودند. تمرکز اصلی آنها بر خفاش‌ها بود که شیوع بسیاری از ویروس‌های کرونا در آنها معروف است.

او و گروهش ظرف چند روز توانستند ویروس را ردیابی و اولین مورد کرونا را خارج از چین شناسایی کنند. آنها متوجه شدند این ویروس جدید است، منشا انسانی ندارد و بیشترین قرابت را دارد با ویروس‌های کرونایی که در خفاش‌ها دیده شده بودند. به لطف این اطلاعات اولیه، دولت تایلند توانست بسرعت بیماران را قرنطینه و به شهروندان توصیه‌های لازم را بکند. جمعیت تایلند نزدیک ۷۰ میلیون نفر است ولی تا سوم ژانویه ۲۰۲۱، یک سال بعد، فقط ۸۹۵۵ مورد بیماری و ۶۵ مورد مرگ ثبت شد.

توضیح تصویر،

سوپاپورن با اعضای تیمش صحبت می‌کند، آنها اولین ویروس کرونا خارج از چین را شناسایی کردند

خطر بعدی

در حالیکه دنیا با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، سوپاپورن به دنبال همه‌گیری جهانی بعدی است. بروز بیماری‌های عفونی نوظهور در آسیا زیاد است. تنوع زیستیِ غنیِ مناطق حاره یعنی این جاها مخزن بزرگ عوامل بیماری‌زا هم هستند و این احتمال ظهور یک ویروس جدید را بالا می‌برد. افزایش جمعیت انسانی و تماس با حیوانات وحشی در این مناطق، عوامل خطرساز را بیشتر هم می‌کنند.منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی