حمله هوایی ناتو در کندوز؛ آلمان از پرونده شکایت تبرئه شد | آلمان | DW


دادگاه حقوق بشر اروپا، آلمان را از اتهام کشتار غیرنظامیان در عملیات هوایی سال ۲۰۰۹ در کندوز مبرا شناخت. حمله ناتو در کندوز، به دستور یک ژنرال آلمانی انجام گرفت و شاکی پرونده، شهروندی افغان بود که دو پسر ۸ و ۱۲ ساله خودش را در آن حمله از دست داد.

عملیات ناتو در واکنش به ربودن دو تانکر نفت از سوی طالبان صورت گرفت. دو جنگنده آمریکایی به دستور ژنرال گئورگ کلاین، تانکرها را تعقیب و بمباران کردند.

در آن حمله بیش از ۱۰۰ غیرنظامی از جمله چند کودک جان باختند. آن زمان انتقادهای بسیاری شد که در بمباران عجولانه این دو تانکر، خطرات جانی سکنه محاسبه نشده است. 

Infografik Karte Afghanistan Kundus DE

عبدالحنان، پدر دو کودک قربانی، پیش‌تر از آلمان به دلیل کشتن افراد غیرنظامی شکایت کرده و غرامت خواسته بود. دیوان عالی کشور اما در دسامبر ۲۰۲۰ گفته بود که آلمان طبق قوانین بین‌المللی مجبور نیست به خانواده قربانیان غیرنظامی در مناطق جنگی خسارت بپرازد. این دیوان در کارلسروهه یادآور شده بود که ژنرال کلاین قبل از دستور حمله، برای پیشگیری از به خطرافتادن جان غیرنظامیان اقدام کرده بود.

 پس از بمباران یاد شده و در اوج انتقادها نیز گفته شده بود که موضوع “جنایت جنگی” محسوب نمی‌شود زیرا حمله به صورت عمدی به غیرنظامیان صورت نگرفته است.  پس از آن حمله و کشته شدن غیرنظامیان، آلمان به هر خانواده بازمانده ۵۰۰۰ دلار به عنوان “کمک‌‌های انساندوستانه” پرداخت کرد.

“مرکز حقوق شهروندی و حقوق بشر اروپا” پیش‌تر گفته بود که شکایت عبدالحنان، پدر دو کودک قربانی وارد است زیرا می‌شد جلوی کشته شدن ده‌ها غیرنظامی را گرفت. 

قضات دادگاه حقوق بشر اروپا گفته‌اند که آلمان را در چارچوب رعایت تدابیر تبرئه کرده‌اند و این حکم ربطی به حمله و عملیات نظامی مربوطه ندارد.

ناتو و سربازان آلمانی از حدود ۲۰ سال قبل، در افغانستان حضور دارند.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی