رزمایش مشترک ایران و روسیه با شعار «امنیت تجارت» آغاز می‌شود


دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ – ۱۵ فوریه ۲۰۲۱
دویچه وله :ایران و روسیه رزمایش مشترکی در شمال اقیانوس هند برگزار می‌کنند. آمریکا پیش تر در واکنش به «رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه» گفته است که آنرا غیرمنتظره نمی‌داند و مانعی برای خود در این منطقه تلقی نمی‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، ایران و روسیه روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن (۱۶ فوریه) مانور نظامی مشترکی را به نام «رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه» آغاز می‌کنند.  این مانور در شمال اقیانوس هند انجام می‌شود.

غلامرضا طحانی، سخنگوی رزمایش گفته است: «در این رزمایش علاوه بر یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران، یگان‌های شناور روسیه متشکل از ناوشکن  Stoiky، ناو لجستیکی KoLa و یک  فروند بالگرد حضور دارند.»

به گفته او این رزمایش در منطقه‌ای به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر و با شعار «همکاری جمعی در دریا برای امنیت تجارت دریایی» انجام می‌شود. هدف رزمایش گسترش همکاری‌های دو جانبه میان دو کشور، مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی و تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی است. برنامه این رزمایش از پیش تعیین شده است.
واکنش آمریکا
جان کربی، سخنگوی پنتاگون در واکنش به رزمایش مشترک ایران و روسیه گفته است که این رزمایش غیرمنتظره نیست و مانعی برای امکانات ایالات متحده آمریکا یا آزادی رفت و آمد دریایی و «ادامه حمایت از اتحاد و شرکای خود در سراسر جهان» نمی‌داند.

هم‌زمان لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است که فدراسیون روسیه، ایران و چین در حال آماده سازی برگزاری یک مانور نظامی-دریایی مشترک در مناطق شمالی اقیانوس هند در اواسط ماه فوریه هستند. نخستین رزمایش نظامی-دریایی سه جانبه ایران، روسیه و چین تحت عنوان  “کمربند امنیتی دریایی” بیش از یک سال پیش و در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ برگزار شده بود.
هشدار به آمریکا
آن زمان اگرچه مقام‌های چینی از “حسن نیت” این کشور صحبت کردند اما نشریه دولتی “گلوبال تایمز” چین که نظرات و مواضع دولت چین را بیان می‌کند صراحتا رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در آب‌های منطقه را “هشدار”ی به آمریکا دانست. این نشریه نوشت که رزمایش یاد شده به توانایی چین در حراست از ثبات در خلیج فارس کمک و «نشان می‌دهد که چین و روسیه، به عنوان دو قدرت بزرگ و مسئول در جهان، پس از خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۸ از ایران و این توافق حمایت می‌کنند.»

این رزمایش همچنین پاسخی به مانور مشترک نظامی آمریکا و عربستان سعودی ارزیابی شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس ذر این رابطه نوشت که تهران قصد دارد برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی آمریکا، همکاری‌های نظامی خود با روسیه و چین را گسترش دهد.

در عین حال چین ۲۶ آبان‌ماه  همان سال رزمایش مشترک دیگری را نیزبا عربستان در بندر جده واقع در دریای سرخ برگزار کرد که هدف از آن نیز “مقابله با تروریسم دریایی و دزدی دریایی” عنوان شده بود.

چند ماه پیش از این رزمایش تنش در خلیج فارس با  حمله به نفتکش‌ها در سواحل امارات و عربستان و حمله موشکی به تاسیسات نفتی سعودی به اوج خود رسیده بود. سخنگوی پنتاگون در رابطه با این حملات گفته بود «ما تحرکات جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی ا‌ش را با دقت زیر نظر داریم و برای دفاع از منافع ایالات متحده در موقعیت خوبی هستیم.»

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی